E Serbest Meslek Makbuzu

e serbest meslek makbuzu e smm

E serbest meslek makbuzu, serbest meslek ile faaliyetlerine devam eden kişilerin tahsilatlarını kontrol ettiği ve kayıt altına aldığı belgelerdir. Buna göre hemen her serbest meslek ile uğraşan kişinin kullanması gereken bu belgeler sizlere daha profesyonel bir iş biçimi ve müşterileriniz ile daha güvenli bir iş ortamı yaşatacaktır.

Birçok büyük şirket ve firmanın olduğu gibi serbest meslek ile uğraşanlar da işlerini daha dizaynlı ve disiplinli yapmaları gerekmektedir. Buna göre serbest meslek makbuzlarını kullanarak bu anlamda ilk adımlarını atabilir.

e serbest meslek makbuzu e smm
e serbest meslek makbuzu e smm

Serbest Meslek Faaliyetleri

Serbest meslek erbaplarını çokça örnek ile açıklamak mümkündür. Buna göre kendi bünyelerinde çalışan ve bireysel olarak faaliyetlerini sürdüren doktor, mimar, serbest öğretmen, ayakkabı tamircisi, terzi, mali müşavir, müşavir, muhasebeci, mühendis, yazar, programcı, gazeteci ve daha birçok meslekten kişiler serbest meslek erbabı olabilir.

Bu serbest meslek ile uğraşan kişilerin müşterileri ile daha güvenli ve kayda değer ticaretleri için serbest meslek makbuzuna ihtiyaçları her zaman için olacaktır. Kanunlar çerçevesinde de desteklenen ve olabildiğince gerekli olan bu makbuzlar serbest meslek erbapları tarafından kullanılmalıdır.

E Serbest Meslek Makbuzu

Serbest meslek makbuzlarına elden olduğu kadar elektronik ortamlardan da ulaşmak mümkündür. Buna göre firmamız sizlere en iyi ve en uygun e serbest meslek makbuzlarını sunmaktadır. Online olacak biçimde makbuzları yönetebilir, kullanabilir ve işiniz doğrultusunda değerlendirebilirsiniz.

Birçok uygun fiyatlı paketin yer aldığı sistemimiz son derece sağlam teknolojik alt yapısı ile hizmetlerine devam etmektedir. İnternet üzerinden işlemlerin çok daha kolay ve hızlı biçimde yapıldığı da aşikar. Kanunlar çerçevesinde onay alan ve işlerini tüm titizliğiyle devam eden firmamız sizlere kolay iş yapmanız açısından e serbest meslek makbuz kullanma imkanı da sağlamaktadır.

Üzerinde gerekli bilgilerin hepsinin yer aldığı serbest meslek makbuzlarımız ile işlerinizi çok daha iyi biçimde ilerletecek olu gerekli vergiler kapsamında da değerlendirileceksiniz. Buna göre stopaj vergisi ve KDV olarak ödemelerinizi de gerçekleştireceksiniz. Ayrıca daha kolay bir yönetim imkanı sunan firmamız işlerinizde daha hızlı olmanızı da sağlamaktadır. Aynı zamanda online mutabakat için yardım gerekirse sitemizden sorunsuz şekilde cari mutabakat gönderimi sağlayabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest Meslek Makbuzu Nedir: Günümüzde serbest meslek ile uğraşan birçok insan vardır. Kendi iş yerini açan ya da bilgisayar üzerinden freelance çalışan yüzlerce hatta binlerce çalışan mevcuttur. Bu kişiler mesleki faaliyetlerini devam ettirdiği sürece elde ettiği kazanımları raporlamak ve analiz etmek de ister. Buna göre serbest meslek makbuzu, serbest meslek ile uğraşan kişilerin mesleki faaliyetleri karşısında yapmış olduğu tahsilatlar için düzenlemiş olduğu bir evrak olarak nitelendirilir. Serbest meslek makbuzu ile bu alanda çalışan kişiler tahsilatlarını daha iyi yönetir ve daha iyi bir plan dahilinde çalışmalarına devam eder.

Serbest Meslek Erbabı Kimlerdir?

Serbest meslek erbabı, Gelir Vergisi Kanunu’nun 66. maddesinin birinci fıkrası içerisinde şu şekilde tanımlanmıştır: Serbest meslek yaşamını mutad meslek biçiminde yürütenler serbest meslek erbabıdır. Serbest meslek faaliyeti dışında meslekten başka bir görev ya da iş ile sürekli olacak şekilde uğraşılması ise bu vasfı değiştirmemektedir.

e Serbest meslek erbabına birçok kişi örnek verilebilir. Buna göre kendi bünyesinde işlerine devam eden doktor, avukat, diş helkimi, veteriner, mimar, mühendis, noter, serbest öğretmen, mali müşavir, ebe, danışman, ressam, yazar, kimyager, bestekar, müşavir, serbest muhasebeci, senarist, yönetmen, arzuhalci, rehber, sağlık memuru ve daha birçok meslek dalından kişiler serbest meslek erbabı olarak nitelendirilir.

Bununla birlikte serbest meslek halinde işlerine devam eden kişiler tamamen kendi kazanç ve tahsilatları doğrultusunda değerlendirirler. Bu sebepten ötürü serbest meslek erbapları serbest meslek makbuzuna ihtiyaç duymakta ve tahsilatlarını daha iyi yönetmek adına bu belgeyi kullanmaktadırlar.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?
Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

e Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Her şeyde olduğu gibi serbest meslek makbuzunda da bir düzen ve disiplinden söz etmek mümkündür. Buna göre serbest meslek makbuzunu düzenlemek için şu adımlar gerekmektedir:

  • Vergi dairesi üzerinden serbest meslek mükellefiyeti açtırmak,
  • Anlaşmalı matbaalarda serbest meslek makbuzunu bastırmak,
  • Hizmeti verdikten sonra makbuzu doldurarak müşteriye vermek.

Bu işlemler ile birlikte esmm kolay biçimde düzenlenir ve kullanılır. Siz de serbest meslek ile uğraşıyor ve faaliyetlerinizi sürdürüyorsanız bu adımları en iyi biçimde takip etmeli ve serbest meslek makbuzunuzu yönetmelisiniz.

Serbest Meslek Makbuzu Neden Önemlidir?

Serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbaplarının işlerini daha güvenli ve profesyonel biçimde yapması için gereken belgelerdir. Buna göre diğer büyük şirketler gibi işlerin çok daha profesyonel biçimde yapılması, tahsilatların kontrolü ve müşteri ile sizin aranızdaki bağın da artması nedeniyle serbest meslek makbuzlarından yararlanabilirsiniz. Gerek online gerekse de elden biçimde makbuzlarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Buna göre esmm.org sitesi olarak işlerinizin daha rahat ilerlemesi adına son derece kaliteli yazılım sistemimiz tarafından serbest meslek makbuzlarınızı oluşturabilirsiniz. Çeşitli paket avantajlarından da yararlanarak uygun fiyatlar karşılığında bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Online biçimde oluşturmanın daha kolay olacağı sistemimiz üzerinden hemen hemen internet erişimine ulaştığınız her yerden işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ve tahsilatlarınızı da sürekli olarak kontrol edebilirsiniz. Uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile çalışmalarını devam ettiren firmamız ile siz de daha profesyonel olma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzunda Hangi Vergiler Ödenir?

Serbest meslek makbuzunu(esmm) kullanırken de çeşitli vergilendirmelerden sorumlu tutulursunuz. Buna göre hem KDV hem de stopaj vergisini ödemek zorunda kalırsınız. Stopaj vergisi brüt tutar oranında %20 iken KDV ise %18 olarak kayıtlara geçmektedir. Stopaj vergisini müşteriniz sizi adınıza vergi dairesine ödemektedir. KDV ise vergi dairesine siz ödemek zorundasınız. Brüt ve net kavramları ortaya çıkmaktadır. Bunlar her ne kadar kafa karıştırıcı olsa bile gerekli ve serbest meslek makbuzunun yürütülmesi için şart olan şeydir.

Net kavramı, müşteri üzerinden tahsil edilecek tutarın, vergiler düşürüldüğünde elinizde kalacak miktar olarak tabir edilir. Bir nevi kendi kasanızda olan para olarak da söylenebilir.

Brüt ise, net kazanç üzerine eklenen vergilerin de yer aldığı tutardır.

Görüldüğü üzere serbest meslek makbuzu(esmm) kullanan serbest meslek ile faaliyetlerini sürdüren kişiler de vergiden mükelleftir. Stopaj ve katma değer vergilerini ödemek zorunda kalan serbest meslek erbapları bu noktada kanunlar çerçevesinde de değerlendirilir.

Sitemizde ESMM ile ilgili tüm bilgilere erişebilir ve ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz tek yapmanız gereken bu bağlantıya tıklamak ve üye olmak. Aklınıza takılan tüm sorunlar için iletişim bölümünden destek alabilirsiniz.