SMM Nedir

SMM Serbest Meslek Makbuzu

Günümüzde serbest meslek erbapları artık işlerini ve tahsilatlarını raporlamak için serbest meslek makbuzlarını kullanmaya başladı. Bu kullanım oranı artmış olmakla birlikte gereklidir de. Buna göre serbest meslek erbaplarının bu makbuzlara önem göstermesi de gerekmektedir. Buna göre tahsilatların raporlanması ve daha iyi bir sürecin olması adına, hatta müşteri ve çalışan arasındaki ilişkinin de daha iyiye gitmesi adına çok önemlidir. Bir diğer ifadeyle serbest meslek makbuzudur.

Paketleri sizlere en iyi rapor analizleri sunan ve gidişatınızı da en iyi biçimde size aktaran belgelerdir. Buna göre siz de paketlerimizden yararlanarak iş hayatınızdaki raporları en iyi biçimde tutabilirsiniz. Ayrıca esmm.org olarak da sizlere en iyi hizmetleri sunmaya devam etmekteyiz. Hizmetin elektronik ortama aktarılması ve işlerin daha hızlı ilerlemesi açısından tercih edeceğiniz firmamız sizlere en iyi hizmetleri en uygun fiyatlar karşılığında verecektir.

Buna göre siz de firmamız ile iletişime geçerek paketlerimizden yararlanabilir ve işlemlerinizi çok daha hızlı, pratik aynı zamanda verimli biçimde geçirebilirsiniz.

SMM’den Kimler Faydalanabilir

SMM Serbest Meslek Makbuzu
Serbest Meslek Makbuzu

Serbest Meslek Makbuzu birçok meslek dalından kişiler, özellikle de serbest meslek erbapları, yararlanabilir. Buna göre için bir kurumda olmanız gerekmez. Sadece bireysel olarak sürdüreceğiniz işler önemlidir. Buna göre yararlanacak serbest meslek erbaplarını şu şekilde sıralayabiliriz:doktor, mühendis, mimar, ayakkabı tamircisi, terzi, konfeksiyoncu, müşavir, mali müşavir, yazar, senarist, yönetmen, ressam ve buna benzer meslek gruplarından kişiler. Tüm bu meslekten kişilerin serbest meslek makbuzuna sahip olması ve buna önem vererek işlerini hızlıca ilerletmeleri önerilmektedir.

Bu meslek gruplarından herhangi birinde yer alıyorsanız siz de makbuzlar için başvuru yapmanız ve kullanmanız gerekmektedir.

Serbest Meslek Makbuzu’da Neler Bulunur?

Serbest meslek makbuzları içerisinde birçok bilgi yer alır. Buna göre meslek sahibi ve müşterilerin genel bilgileri, para bilgileri başta olmak üzere şu bilgilere yer vermek mümkündür:

 • Makbuzu verenin adı, soyadı, unvanı, adresi, vergi dairesi ve hesap numarası bilgileri,
 • Alınan paranın miktarı,
 • Müşterinin adı, soyadı, unvanı ve adres bilgileri,
 • Alınan paranın tarih bilgisi,
 • Paranın alındığı tarih,
 • Serbest meslek erbabının imzası

Bu gibi bilgilerin bulunduğu Serbest Meslek makbuzları ile siz de tahsilatlarınızı en iyi biçimde saklayabilir ve raporlarınızı buna göre planlı biçimde gerçekleştirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler size ilerleyen süreçlerde yardımcı olacak ve nerede, hangi konumda olduğunuza dair de bilgiler verecektir.

Firmamızda ESMM Fırsatları

Serbest Meslek Makbuzu makbuzlar elde olup uğraştırıcı ve bir o kadar da yorucu, uzun bir süreci kapsayabilir. Herhangi bir belgenin korunamaması, kayıp olması gibi sorunlarla karşılaşmak da mümkün olabilir. Bunun önüne geçmek ve daha güvenli bir şekilde ilerlemek adına firmamız tarafından sunulan esmm paketlerini tercih edebilirsiniz.

Bu paketler sizlere paketlerinden daha çok hizmet verecek olup işlerinize de bir o kadar yarayacaktır. Siz de firmamız üzerinden tercih edeceğiniz bu paketlerimizi işlerinizde en iyi biçimde kullanabilir ve verimli bir iş süreci sürebilirsiniz. Bununla birlikte daha ok müşteri memnuniyeti ve daha iyi bir müşteri ağı için de bu paketlerimizi değerlendirebilirsiniz.

Paket Fiyatlarımız

Firmamız sizlere en iyi paket hizmetlerini çok uygun fiyatlar karşılığında sunmaktadır. Buna göre siz de yerine esmm paketlerinden faydalanmak için esmm.org adresi üzerinden firmamızı ziyaret edebilir ve bütçenize, işinize en uygun hizmet paketlerinden yararlanabilirsiniz. Tüm bu hizmet paketleri sizlerin ihtiyacını karşılayacak olup tamamen yasal kanunlar çerçevesinde düzenlenmektedir.

Deneme paketinden pro paketine kadar birçok paketi sizlere sunan firmamız ayrıca sektörde en iyi hizmet veren firmalar arasındadır. Siz de bu noktada ayrıcalıklardan yararlanmak ve daha iyi bir iş süreci sürmek adına firmamızı tercih edebilirsiniz.

ESMM ve SMM Farkı

Smm ile esmm her ne kadar aynı amaç için kullanılsa da farklı yöntemler kullanılmaktadır. Buna göre smm daha manuel ve el yordamıyla yapılan bir makbuz türü iken esmm yöntemi ise tamamen online biçimde gerçekleştirilir. Buna göre esmm daha çok kişi tarafından tercih edilmetkedir.

Siz de makbuz türlerinden smm’i daha hızlı ve pratik hale getirmek adına firmamızı tercih edebilir ve paketlerimizden yararlanabilirsiniz.

Şimdi Deneyin TIKLAYINIZ

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

ESMM Nedir?

ESMM Nedir

ESMM, bir diğer ifadesi ile elektronik serbest meslek makbuzları olarak adlandırılır. Bu makbuzların serbest meslek erbapları tarafından kontrol edilmesi, kullanılması ve işlevsel hale getirilmesi de zorunludur. Buna göre elektronik serbest makbuzları, esmm, için başvuru yapılması ve usulüne uygun biçimde kullanılması da önerilmektedir. Bilindiği üzere birçok sektörden, meslekten serbest meslek erbaplarına rastlamak mümkündür. Bu kişilerin tahsilat işlerini bir rapor haline getirmesi için başvurdukları serbest meslek makbuzları artık elektronik ortamda olup insanların daha kolay erişebilir bir hal almasını da sağlamaktadır.

Serbest meslek erbaplarının mutlak surette başvurmaları ve kullanmaları gerektiği serbest meslek makbuzlarının elektronik ortama taşınası onlara çeşitli imkanlar da sağlamıştır. Buna göre işlemlerini daha hızlı, pratik ve bir o kadar da verimli gerçekleştiren serbest meslek erbapları eskisine göre daha avantajlı konumdadır. 

Bu noktada serbest meslek erbaplarının kazanmış olduğu tahsilatların raporunu kolayca tutacağı, yöneteceği ve daha çok verim alacağı elektronik serbest meslek makbuzları için de başvurmaları ve bu paketleri satın almaları gerekmetkedir.

ESMM Özellikleri

ESMM, serbest meslek erbapları için kolaylığın tam adresi olarak tanım yapılabilir. Çünkü serbest meslek ile uğraşan kişilerin müşterileri ile olan münasebetleri, elde ettiği kazanımlar kayıt altına alınarak daha iyi bir profesyonellik oluşturulabilir. Buna göre serbest meslek erbaplarının sürekli olarak bu alanlarda aktif de olması gerekmektedir. 

Bu noktada ESMM onlar için bir fırsattır. Çünkü elden doldurmak ve kullanmak zorunda kaldıkları serbest meslek makbuzlarını artık elektronik ortamda üstelik istediği zaman kolay biçimde oluşturabilecek ve kullanabilecektir. Buna göre serbest meslek erbaplarının bu konuya olabildiğince hassas yaklaşmaları da gerekmektedir.

E-SMM için şu özellikler sıralanabilir:

 • İşlemleri daha hızlı yapılır,
 • Tahsilat işlemleri kolaylaşır,
 • Raporlama, yönetme yetkileri vardır,
 • Yasal düzenlemeye uygundur.

Bu gibi özellikleri bulunan serbest meslek erbaplarının sürekli olarak takip etmesi gerekmektedir. Bundan dolayı başta esmm.org firmamız olarak paketleri satın alabilir ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

ESMM Kimler Faydalanabilir
ESMM Kimler Faydalanabilir

Serbest Meslek Makbuzu’dan Kimler Faydalanabilir

ESMM için herkes başvuruda bulunamaz ve kullanamaz. Bunun için serbest meslek erbaplarından biri olması gerekmektedir. Buna göre esmm için başvuruda bulunacak kişilerin bireysel olarak doktor, mühendis, mimar, terzi, kuaför, ayakkabı tamircisi, müşavir, mali müşavir ya da buna benzer bireysel olarak sürdürülen mesleklerden birine sahip olması gerekmektedir. Bu mesleklerden birinde görev yapıyorsanız için başvuru yapabilirsiniz.

İçi başvuru yapan bu kişiler işlerini online biçimde çok kolay ve hızlı biçimde gerçekleştirebilecek ve yine yasal düzenlemelere uygun olarak da hareket edecektir. Ayrıca stopaj yani gelir vergisi ve KDV ‘den ise sorumlu olacaklardır.

Böylesine imkanlı ve yasal kanunlara da uygun olan fırsatı değerlendirmek için siz de esmm’ye başvurabilir ve size uygun paketlerden birine sahip olarak çalışmalarınızı ilerletebilirsiniz.

Firmamızdaki Ayrıcalıklar Nelerdir

esmm.org olarak firamız sizlere en iyi serbest meslek makbuzları hizmetini sunmaktadır. Buna göre siz de firmamızda yer alan hizmet paketlerinden yararlanabilirsiniz. Çok uygun fiyatlara en iyi hizmetleri sunan firmamızda işinize göre en uygun paketler yer almaktadır. Deneme paketinden pro paketlere kadar birçok paketten faydalanabileceğiniz sistemimiz üzerinden çok kolay biçimde de yönetim yapabilir raporlama da gerçekleştirebilirsiniz.

En iyi hizmetlerden yararlanacağınız web sitemiz üzerine kayıt olarak siz de paketlerinden kolayca yararlanın. Buna göre bizi tercih etmeniz durumunda sizlere en iyi hizmet vereceğimiz noktasında söz de veriyoruz.

Firmamıza yapacağınız başvuru neticesinde online olarak serbest meslek makbuzlarını yönetebilir ve raporlayabilirsiniz.

Uygun Fiyatlar Sunuyoruz

Firmamız sizlere en iyi paketleri çok uygun fiyatlar karşılığında sunmaktadır. Buna göre siz de elektronik serbest meslek makbuzları için firmamızda yer alan paketlere göz atabilir ve istediğiniz işlemleri yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca bu paketler sizlere en iyi imkanları da sunmaktadır. 

Siz de hizmetlerimizden yararlanmak ve daha iyi bir işleyiş içerisinde olmak için firmamızı tercih edebilirsiniz. Uygun fiyatlara son derece kaliteli hizmetler sunan firmamız üzerinden esmm makbuzlarını yasal düzenlemelere uygun biçimde doldurabilir, yönetebilir ve işlerinizde kullanabilirsiniz. Tüm bu ayrıcalıklardan yararlanmak ve daha iyi bir hizmet almak için firmamıza bekleriz.

Esmm.org u Şimdi Deneyin…

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu

Elektronik serbest meslek makbuzları, serbest meslek erbaplarının oluşturması gerektiği ve iş süreçlerinde daima kullanması gerektiği bir belgedir. Bu belge bu kişilerin iş süreçlerindeki tahsilatlarının oluşturulduğu bir belge niteliği taşımaktadır. Buna göre belgede müşteri adı soyadı, kişinin adı soyadı gibi belli başlı bilgiler ile birlikte para miktarı gibi bilgiler de yer almaktadır. Hemen her serbest meslek erbabının kullanması gerektiği bu belgeler oldukça önem taşır. Ayrıca kanun çerçeveleri tarafından da onaylanmış bir belgedir.

Günümüzde teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak elektronik serbest meslek makbuzları da tamamen elektronik ortama geçmiş durumda. İşlemlerin çok daha hızlı ve pratik biçimde yapılması adına elektronik ortamdaki serbest meslek makbuzları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca yine teknolojik platformlarda başka birçok iş daha yapılmaktadır. Günümüzdeki durumlarda teknolojik alt yapılardan yararlanan kişilerin işlerini çok daha hızlı ve pratik biçimde gerçekleştirdikleri de aşikar.

Serbest Meslek Erbapları Kimdir

Serbest meslek erbapları olarak birçok meslekten örnekler verilebilir. Buna göre daha çok kendi bünyesinde çalışan ve işlerini bireysel olarak ya da yine kendi bünyesinde çalıştırdıkları kişilerle birlikte yürüten kişiler serbest meslek erbabı olarak nitelendirilir. Buna göre serbest meslek erbaplarını; doktor, mühendis, mimar, ayakkabı tamircisi, terzi, konfeksiyoncu, müşavir, mali müşavir, yazar, senarist, yönetmen, ressam gibi sıralamak mümkündür. Tüm bu meslekten kişilerin serbest meslek makbuzunu elektronik serbest makbuzu ile değişmeleri de önerilmektedir. Elektronik serbest meslek makbbuzlarını zorunlu olarak kullanması gereken bu kişiler teknolojik yapılar sayesinde işlerini çok daha hızlı ve verimli biçimde de ilerletebilirler.

Elektronik Serbest Meslek Makbuz Avantajları

Normal bilinen serbest meslek makbuza göre elektronik serbest makbuzları daha işlevseldir. Çünkü bu makbuzlar yine devlet tarafından kanun çerçevesinde onaylanan ve işlemine devam ettirilmesi yönünde izin verilen belgelerdir. Buna göre elektronik serbest meslek makbuzlarının normal serbest meslek makbuzlarına göre de çeşitli avantajları yer almaktadır.

Online biçimde gerçekleştireceğiniz işlemler yine hiçbir farkı olmadan işlemlere girecek olup aynı değeri size yansıtacaktır. Aynı zamanda bu yöntem ile birlikte daha az yorulacak ve işlemlerinizi çok daha hızlı biçimde gerçekleştirebileceksiniz. Tüm bunlarla birlikte kendinizi daha güvende de hissedeceğiniz elektronik ortamda sürekli olarak aktif kalma şansınız da olacaktır. Buna göre gerek müşterileriniz ile aranızdaki bağın tam oturması gerekse de müşteri memnuniyeti açısından da bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Firmamız Sizlere En İyi Hizmeti Sunmaya Devam Ediyor

esmm.org olarak sizlere her türlü serbest meslek makbuz işlemlerini sunmaya devam ediyoruz! İşlemlerinizi online olarak teknolojik anlamda ilerletmek adına firmamızı tercih etmeniz önerilmektedir. Çünkü firmamız sizlere çeşitli serbest meslek makbuz paket içeriklerini sunmaktadır.

Bu paket içeriklerinde online biçimde sisteme yükleme, raporlama, takip etme ve analiz yapma gibi işlemlerinizi en hızlı biçimde gerçekleştirebileceksiniz. Hemen hemen tüm serbest meslek makbuz işlemlerini kolay ve rahat biçimde gerçekleştirebileceğiniz bir alan olan firmamız sizlere çeşitli imkanları da tanımaktadır.

Online olarak işlemlerinizi yapmanın tadına varacağınız sistemimizde size özel çeşitli paketlerimiz de yer almaktadır. Bu paketlerden size uygun olanını tercih edip işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu
Elektronik Serbest Meslek Makbuzu

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Düzenleme Adımları

Elektronik serbest meslek makbuzu düzenlenirken çeşitli aşamalardan geçilmektedir. Buna göre elektronik serbest meslek makbuzunu düzenlerken;

 • Vergi dairesi üzerinden serbest meslek mükellefiyeti açtırmak,
 • Anlaşmalı matbaalarda serbest meslek makbuzunu bastırmak,
 • Hizmeti verdikten sonra makbuzu doldurarak müşteriye vermek.

gibi adımlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu adımlar ile birlikte elektronik serbest meslek makbuzunu oluşturabilir, düzenleyebilir ve yönetebilirsiniz. Böylece çok daha kolay biçimde işlemlerinizi faaliyete geçirecek ve istediğiniz sonuçları da alabileceksiniz.

Elektronik Serbest Meslek Makbuz Fiyatlarımız

Deneme paketinden pro paketine kadar çeşitli paket hizmetlerini size sunan firmamız en uygun fiyatlar karşılığında size elektronik serbest meslek makbuz paketlerini sunmaktadır. Buna göre bütçenize ve işinize uygun en iyi paketi seçerek işlemlerinize başlayabilirsiniz. Böylelikle hem sistem üzerinden paketlerinizi yasal düzenlemelere göre de uygun biçimde oluşturacak, yönetecek ve işlevsel hal kazandırabileceksiniz.

Her şeyi daha kolay yapmak ve hızlı biçimde sonuca ulaşmak adına tercih edeceğiniz online elektronik serbest meslek makbuz işlemleri için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz. Sizlere en uygun paket fiyatlarını sunan firmamız işlerinizin çok daha verimli ve hızlı gerçekleşmesi adına imkanlar da tanımaktadır.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzun Önemi

Elektronik serbest meslek makbuzları bilindiği üzere tüm serbest meslek erbaplarının sahip olması ve işleme alması gereken makbuzlardır. Buna göre serbest meslek makbuzlarının elektronik ortama taşınması da insanların işlerini kolaylaştırmış ve aynı zamanda da hızlı biçimde ilerletmesine yardımcı olmuştur.

Bu noktada hizmetlerini kusursuz ve planlı bir biçimde sürdüren firmamız da sizlere uygun en iyi elektronik serbest meslek makbuzlarını sunmakta ve kullanmanız için imkanlar da tanımaktadır. Bu  serbest meslek makbuzlarını siz de yasal biçimde yönetebilir, raporlayabilir ve işlemlerinizi hızlı hale getirebilirsiniz.

ESMM İle Şimdi Deneyin…

Softmed Yazılım Güvencesi ile…

E Serbest Meslek Makbuzu

e serbest meslek makbuzu e smm

E serbest meslek makbuzu, serbest meslek ile faaliyetlerine devam eden kişilerin tahsilatlarını kontrol ettiği ve kayıt altına aldığı belgelerdir. Buna göre hemen her serbest meslek ile uğraşan kişinin kullanması gereken bu belgeler sizlere daha profesyonel bir iş biçimi ve müşterileriniz ile daha güvenli bir iş ortamı yaşatacaktır.

Birçok büyük şirket ve firmanın olduğu gibi serbest meslek ile uğraşanlar da işlerini daha dizaynlı ve disiplinli yapmaları gerekmektedir. Buna göre serbest meslek makbuzlarını kullanarak bu anlamda ilk adımlarını atabilir.

e serbest meslek makbuzu e smm
e serbest meslek makbuzu e smm

Serbest Meslek Faaliyetleri

Serbest meslek erbaplarını çokça örnek ile açıklamak mümkündür. Buna göre kendi bünyelerinde çalışan ve bireysel olarak faaliyetlerini sürdüren doktor, mimar, serbest öğretmen, ayakkabı tamircisi, terzi, mali müşavir, müşavir, muhasebeci, mühendis, yazar, programcı, gazeteci ve daha birçok meslekten kişiler serbest meslek erbabı olabilir.

Bu serbest meslek ile uğraşan kişilerin müşterileri ile daha güvenli ve kayda değer ticaretleri için serbest meslek makbuzuna ihtiyaçları her zaman için olacaktır. Kanunlar çerçevesinde de desteklenen ve olabildiğince gerekli olan bu makbuzlar serbest meslek erbapları tarafından kullanılmalıdır.

E Serbest Meslek Makbuzu

Serbest meslek makbuzlarına elden olduğu kadar elektronik ortamlardan da ulaşmak mümkündür. Buna göre firmamız sizlere en iyi ve en uygun e serbest meslek makbuzlarını sunmaktadır. Online olacak biçimde makbuzları yönetebilir, kullanabilir ve işiniz doğrultusunda değerlendirebilirsiniz.

Birçok uygun fiyatlı paketin yer aldığı sistemimiz son derece sağlam teknolojik alt yapısı ile hizmetlerine devam etmektedir. İnternet üzerinden işlemlerin çok daha kolay ve hızlı biçimde yapıldığı da aşikar. Kanunlar çerçevesinde onay alan ve işlerini tüm titizliğiyle devam eden firmamız sizlere kolay iş yapmanız açısından e serbest meslek makbuz kullanma imkanı da sağlamaktadır.

Üzerinde gerekli bilgilerin hepsinin yer aldığı serbest meslek makbuzlarımız ile işlerinizi çok daha iyi biçimde ilerletecek olu gerekli vergiler kapsamında da değerlendirileceksiniz. Buna göre stopaj vergisi ve KDV olarak ödemelerinizi de gerçekleştireceksiniz. Ayrıca daha kolay bir yönetim imkanı sunan firmamız işlerinizde daha hızlı olmanızı da sağlamaktadır. Aynı zamanda online mutabakat için yardım gerekirse sitemizden sorunsuz şekilde cari mutabakat gönderimi sağlayabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

Serbest Meslek Makbuzu Nedir: Günümüzde serbest meslek ile uğraşan birçok insan vardır. Kendi iş yerini açan ya da bilgisayar üzerinden freelance çalışan yüzlerce hatta binlerce çalışan mevcuttur. Bu kişiler mesleki faaliyetlerini devam ettirdiği sürece elde ettiği kazanımları raporlamak ve analiz etmek de ister. Buna göre serbest meslek makbuzu, serbest meslek ile uğraşan kişilerin mesleki faaliyetleri karşısında yapmış olduğu tahsilatlar için düzenlemiş olduğu bir evrak olarak nitelendirilir. Serbest meslek makbuzu ile bu alanda çalışan kişiler tahsilatlarını daha iyi yönetir ve daha iyi bir plan dahilinde çalışmalarına devam eder.

Serbest Meslek Erbabı Kimlerdir?

Serbest meslek erbabı, Gelir Vergisi Kanunu’nun 66. maddesinin birinci fıkrası içerisinde şu şekilde tanımlanmıştır: Serbest meslek yaşamını mutad meslek biçiminde yürütenler serbest meslek erbabıdır. Serbest meslek faaliyeti dışında meslekten başka bir görev ya da iş ile sürekli olacak şekilde uğraşılması ise bu vasfı değiştirmemektedir.

e Serbest meslek erbabına birçok kişi örnek verilebilir. Buna göre kendi bünyesinde işlerine devam eden doktor, avukat, diş helkimi, veteriner, mimar, mühendis, noter, serbest öğretmen, mali müşavir, ebe, danışman, ressam, yazar, kimyager, bestekar, müşavir, serbest muhasebeci, senarist, yönetmen, arzuhalci, rehber, sağlık memuru ve daha birçok meslek dalından kişiler serbest meslek erbabı olarak nitelendirilir.

Bununla birlikte serbest meslek halinde işlerine devam eden kişiler tamamen kendi kazanç ve tahsilatları doğrultusunda değerlendirirler. Bu sebepten ötürü serbest meslek erbapları serbest meslek makbuzuna ihtiyaç duymakta ve tahsilatlarını daha iyi yönetmek adına bu belgeyi kullanmaktadırlar.

Serbest Meslek Makbuzu Nedir?
Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

e Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Düzenlenir?

Her şeyde olduğu gibi serbest meslek makbuzunda da bir düzen ve disiplinden söz etmek mümkündür. Buna göre serbest meslek makbuzunu düzenlemek için şu adımlar gerekmektedir:

 • Vergi dairesi üzerinden serbest meslek mükellefiyeti açtırmak,
 • Anlaşmalı matbaalarda serbest meslek makbuzunu bastırmak,
 • Hizmeti verdikten sonra makbuzu doldurarak müşteriye vermek.

Bu işlemler ile birlikte esmm kolay biçimde düzenlenir ve kullanılır. Siz de serbest meslek ile uğraşıyor ve faaliyetlerinizi sürdürüyorsanız bu adımları en iyi biçimde takip etmeli ve serbest meslek makbuzunuzu yönetmelisiniz.

Serbest Meslek Makbuzu Neden Önemlidir?

Serbest meslek makbuzu, serbest meslek erbaplarının işlerini daha güvenli ve profesyonel biçimde yapması için gereken belgelerdir. Buna göre diğer büyük şirketler gibi işlerin çok daha profesyonel biçimde yapılması, tahsilatların kontrolü ve müşteri ile sizin aranızdaki bağın da artması nedeniyle serbest meslek makbuzlarından yararlanabilirsiniz. Gerek online gerekse de elden biçimde makbuzlarınızı oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Buna göre esmm.org sitesi olarak işlerinizin daha rahat ilerlemesi adına son derece kaliteli yazılım sistemimiz tarafından serbest meslek makbuzlarınızı oluşturabilirsiniz. Çeşitli paket avantajlarından da yararlanarak uygun fiyatlar karşılığında bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

Online biçimde oluşturmanın daha kolay olacağı sistemimiz üzerinden hemen hemen internet erişimine ulaştığınız her yerden işlemlerinizi rahatlıkla gerçekleştirebilir ve tahsilatlarınızı da sürekli olarak kontrol edebilirsiniz. Uygun fiyat ve kaliteli hizmet anlayışı ile çalışmalarını devam ettiren firmamız ile siz de daha profesyonel olma yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz.

Serbest Meslek Makbuzunda Hangi Vergiler Ödenir?

Serbest meslek makbuzunu(esmm) kullanırken de çeşitli vergilendirmelerden sorumlu tutulursunuz. Buna göre hem KDV hem de stopaj vergisini ödemek zorunda kalırsınız. Stopaj vergisi brüt tutar oranında %20 iken KDV ise %18 olarak kayıtlara geçmektedir. Stopaj vergisini müşteriniz sizi adınıza vergi dairesine ödemektedir. KDV ise vergi dairesine siz ödemek zorundasınız. Brüt ve net kavramları ortaya çıkmaktadır. Bunlar her ne kadar kafa karıştırıcı olsa bile gerekli ve serbest meslek makbuzunun yürütülmesi için şart olan şeydir.

Net kavramı, müşteri üzerinden tahsil edilecek tutarın, vergiler düşürüldüğünde elinizde kalacak miktar olarak tabir edilir. Bir nevi kendi kasanızda olan para olarak da söylenebilir.

Brüt ise, net kazanç üzerine eklenen vergilerin de yer aldığı tutardır.

Görüldüğü üzere serbest meslek makbuzu(esmm) kullanan serbest meslek ile faaliyetlerini sürdüren kişiler de vergiden mükelleftir. Stopaj ve katma değer vergilerini ödemek zorunda kalan serbest meslek erbapları bu noktada kanunlar çerçevesinde de değerlendirilir.

Sitemizde ESMM ile ilgili tüm bilgilere erişebilir ve ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz tek yapmanız gereken bu bağlantıya tıklamak ve üye olmak. Aklınıza takılan tüm sorunlar için iletişim bölümünden destek alabilirsiniz.